Vatikán - Papež František se v neděli večer ve vatikánských zahradách spolu s prezidenty Izraele a Palestiny Šimonem Peresem a Mahmúdem Abbásem modlil za mír na Blízkém východě. Oznámily to tiskové agentury.
Papeže a prezidenty, kteří usedli do křesel na pažitu uprostřed Vatikánu, provázel podle agentury AFP pravoslavný patriarcha, konstantinopolský arcibiskup Bartoloměj I., jakož i komorní smyčcový orchestr, obstarávající hudební doprovod pro meditaci.
Papež řekl svým hostům, že musejí odpovědět na tužby svých národů po míru a nalézt sílu nebojácně vytrvat v dialogu. Pro mír "je třeba více odvahy než pro válku", řekl papež podle agentury AFP.
Zástupci tří náboženství - křesťanství, judaismu a islámu - se pak začali modlit za mír v italštině, hebrejštině, arabštině a angličtině.
Papež řekl svým hostům, že musejí odpovědět na tužby svých národů po míru a nalézt sílu nebojácně vytrvat v dialogu. Pro mír "je třeba více odvahy než pro válku", řekl papež podle agentury AFP.
Peres a Abbás se na veřejnosti setkali díky papežově překvapivému pozvání po více než roce, upozornila agentura Reuters a připomněla, že americké pokusy oživit mírová jednání před měsícem ztroskotaly za vzájemného hořkého obviňování.
Modlitby bezpečnost nenahradí
Ve Vatikánu však chyběl jeden z klíčových hráčů, izraelský premiér Benjamin Netanjahu; Peres příští měsíc svůj úřad opustí. Netanjahu sice vatikánskou schůzku přímo nekomentoval, nicméně před policejní jednotkou dnes naznačil, že modlitby bezpečnost nenahradí.
Vatikán se snažil předem krotit očekávání, že by společná modlitba, označená za "pauzu od politiky", mohla okamžitě vést k nějakému průlomu.
"Modlitební setkání nebude zprostředkováním, anebo hledáním východisek. Setkáme se, abychom se modlili, toť vše. A pak každý půjde domů," uvedl papež po návratu z cesty po Blízkém východě, kterou uskutečnil koncem května. Připustil, že by bylo "bláznovstvím", aby sám za nynější situace předkládal nějaké mírové nabídky. Modlitba má být spíše ukázkou, že tři vyznání - katolické, judaismus a islám - mají společné kořeny a měla by v zájmu míru spolupracovat.
Zahrada bez náboženských symbolů
Pro modlitbu byla vybrána zahrada bez náboženských symbolů, aby se tak vyhovělo požadavkům hlavního izraelského rabína, který židům zakázal vstupovat do cizích chrámů.
"Je třeba odvahy, aby se řeklo ano jednáním a ne nepřátelství, ano respektování dohod a ne provokacím, ano upřímnosti a ne dvojakosti," řekl papež. Dodal, že svět je dědictví, které jsme získali od předků, ale také dar, který předáme dětem - a tyto děti jsou unaveny a vyčerpány konflikty a touží po stržení zdí nepřátelství a otevření cesty dialogu a míru. "Dej nám odvahu říci 'už nikdy válku' a 'válka vše zničí'," modlil se papež. Nevinné dětské oběti konfliktu podle něj představují morální příkaz k usilování o mír.
Františkova iniciativa přišla v době, kdy je mírový proces v krizi, ovzduší mezi Izraelci a Palestinci poznamenané oboustrannou nedůvěrou a řešení nekonečného konfliktu vypadá vzdálenější než kdy jindy. Na sestavení nové palestinské vlády, v níž jsou i členové radikálního Hamásu, odpověděla izraelská vláda ohlášením masivní výstavby nových bytů pro tisíce osadníků na okupovaných územích.